Akne

Mi az akne?

Az akne gyakori, főleg serdülőket és fiatal felnőtteket érintő betegség. A homlokon, állon, orcákon, néha a mellkason és háton nyitott (fekete) vagy zárt (fehér) mitesszerek, gyulladt csomók (pattanások) alakulnak ki, melyek súlyosabb esetekben hegekkel gyógyulnak.

Mi okozza az aknet?

Az akne kialakulását a bőr szőrtüszőinek eltömődése okozza. Serdülőkorban fokozott a faggyútermelődés, mely a bőr sejtjeivel keveredve elzárja a szőrtüsző kijáratát. A lezáródott faggyú fertőződhet a Propiionibacterium acnes nevű baktériummal, megrepedhet és gyulladttá válik.

Mit lehet tenni a pattanás ellen?

Első lépésként megfelelő, pattanásos bőr kezelésére alkalmas, vény nélkül kapható kozmetikumokat lehet alkalmazni, ezek kiválasztásában a bőrgyógyász segítséget tud nyújtani.  Amennyiben súlyosabb a probléma, receptre többféle helyi készítményt lehet alkalmazni, esetleg szükség esetén belsőleg antibiotikumot kell alkalmazni.

Fontos az akne kezelését időben elkezdeni, mert maradandó, igen nehezen eltüntethető hegeket hagyhat.